Zelena, digitalna in vključujoča Univerza na Primorskem - GDI UP

Nosilna organizacija: Univerza na Primorskem
Nosilec/ka: prof. dr. Klavdija Kutnar
Povzetek:

UP je zasnovala tri medsebojno povezujoče pilotne projekte, in sicer:

- Pilotni projekt 1: Zelena UP - Lepo in trajnostno visokošolsko okolje na Univerzi na Primorskem,

- Pilotni projekt 2: Digitalna UP - Digitalna preobrazba Univerze na Primorskem na področju družboslovja, storitev in javnega zdravja,

- Pilotni projekt 3: Vključujoča UP - Vzpostavitev ekosistema v trikotniku univerza – študenti/diplomanti – okolje za trajnostni razvoj                vseživljenjskega učenja na visokošolski ravni in mikrodokazil.

Z načrtovanimi pilotnimi projekti UP v investicijskem projektu naslavlja vse cilje in usmeritve iz Smernic (glej tabeli v nadaljevanju tega razdelka). Izvajanje pilotnih projektov je osredotočeno na kurikularno prenovo visokošolskih strokovnih študijskih programov na UP. Pri oblikovanju visokošolskega kurikuluma in izvedbi študijskega procesa se bo upoštevalo vse ključne dejavnike, ki jih opredeljujejo Smernice. Oblikovani kurikulum oziroma način izvajanja študijskega procesa bo študente opremil s kompetencami za zelen in digitalen prehod v Družbo 5.0, pri čemer se bo v ospredju zagotavljalo kakovostno študentsko izkušnjo, fleksibilne študijske poti v prilagodljivem učnem okolju, ki bo odzivno na okolje, v skladu s koncepti vseživljenjskega učenja. Zagotavljalo se bo enake možnosti in uravnoteženo zastopanje spolov na vseh študijskih področij.

Da bi zmanjšali neusklajenost med znanjem diplomantov in potrebami trga dela, bo vzpostavljen prostor za razvoj kulture dialoga med visokošolskimi deležniki, katerega namen je uskladiti pričakovanja glede znanj diplomantov s strani trga dela (in poklicev prihodnosti) in kompetenc, ki naj bi jih diplomant pridobil z visokošolskim študijem, s ciljem soustvarjati in sooblikovati študijski proces in kurikulum, ki je prilagojen (lokalnim) potrebam gospodarstva in družbe ter zagotavlja diplomantu digitalna znanja in kompetence za zeleni prehod (tudi nizkoogljičnega krožnega gospodarstva). Na ta način bo UP izobraževanje prilagodila na povečano povpraševanje po znanjih in spretnostih, ki odražajo nove družbene potrebe, in sicer tudi z razvojem in izvajanjem bolj vključujočih in prilagodljivih učnih pristopov.

6. maj. | Novice

Odprtje razstave Preteklost v nakitu

Vabljeni na odprtje razstave študentov študijskega programa 1. stopnje Vizualne umetnosti in oblikovanje z naslovom "Preteklost v nakitu", ki bo v soboto, 11. maja 2024, ob 11.30 v Placu Izolanov v Izoli.