Praznujte evropski dan jezikov

datum: 21.09.2017

V okviru projekta JEŠT – JEZIKI ŠTEJEJO  partnerja Znanstveno-raziskovalno središče Koper in Pedagoška fakulteta  Univerze na Primorskem ob Evropskemu dnevu jezikov organizirata dogodek namenjen  jezikovni različnosti in kulturni pestrosti evropskih okolij in tudi Kopra pod naslovom:

JEZIKI KOPRA
26. september 2017 med 12.00 in 20.30
Podroben program

Na ta dan bodo Skupnost Italijanov Santorio Santorio, etnične skupnosti in kulturna društva v Kopru s svojimi dogodki  povezovali jezike in kulture in se prepletali pri različnih dejavnostih, povezanih z njihovo izvorno kulturo in jezikom, in sicer:
- s promocijo jezikov in kultur,
- s predstavitvijo našega dvojezičnega okolja,
- z jezikovno dejavnostjo in igrami v tujih jezikih,
- z izdelki in storitvami izvirne kulture,
- z ogledi zakladnice kulture izvornega ali tujega jezika (knjige,  noše in drugi simboli),
- z učenjem izvornega jezika v domačem okolju in drugod ter
- z drugimi dejavnostmi (kulinarične posebnosti različnih kultur ipd.).

Vključeni sodelujejo z dejavnostmi:
- Comunità degli Italiani Santorio Santorio: Perché Koper è anche Capodistria?
- Akademsko kulturno-umetniško društvo KOLO, Koper:  Spoznajmo srbski jezik in kulturo
- Kitajska restavracija ČANG, Koper:  Pojej in povej!
- Knjigarna LIBRIS Koper:  Knjiga – dom vseh jezikov
- Kulturno društvo Albancev Slovenske Istre ILIRIA:  Dan odprtih vrat društva
- KD Peter Martinc, Italika Koper : Jezikajmo francosko!
- Kulturno umetniško in športno društvo BEHAR:  Dan odprtih vrat društva
- Ljudska univerza Koper : Učimo se jezika ob računalniku!
- Makedonsko kulturno društvo KOČO RACIN Obala:  Dan odprtih vrat društva
- Večgeneracijski center MORJE, Koper:  Večjezične pravljice in igre

Sodelujoča društva in skupnosti bomo vključili na zemljevid Slovenije (na portalu  http://jezikistejejo.splet.arnes.si/) pod imenom  JEZIKI KOPRA. Na zemljevidu bodo prikazani tudi drugi dogodki, ki jih po Sloveniji pripravlja 35 partnerjev projekta JEŠT / Jeziki štejejo.

To je prvi, uvodni dogodek v šestletni projekt (1917-2022), ki ga financira Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport  v okviru Evropskih socialnih skladov. S svojimi posegi, raziskovanjem in preučevanjem bo oblikoval modele raznojezičnosti naklonjenega okolja in inštrumente  v podporo demokratične jezikovne in kulturne politike Slovenije.