Zaključek Rodarijevega leta 2020
11. in 14. decembra 2020 se je zaključil niz dogodkov (Za)govor ustvarjalnosti, ki so jih ob stoti obletnici rojstva Giannija Rodarija, priznanega italijanskega pedagoga in pisatelja, organizirali Pedagoška fakulteta Univerze na Primorskem, hiša ustvarjalnih zgodb Gajbla in založba Malinc pod pokroviteljstvom Mestne občine Koper in v soorganizaciji kulturno izobraževalnega društva PiNA.
Pobudnici dogodkov, dr. Barbara Baloh, strokovnjakinja za didaktiko slovenščine (UP PEF) in Samanta Kobal, dramaturginja ter gledališka pedagoginja (Gajbla), ki se s pripovedovanjem vsaka s svojega zornega kota ukvarjata že več let, sta v pripovedovalski vrtinec potegnili še dr. Edo Birsa, strokovnjakinjo s področja didaktike likovne umetnosti (UP PEF) in dr. Barbaro Pregelj, raziskovalko s področja književnosti, motivatorko branja in založnico (UNG in založba Malinc), vse štiri pa so izhajale iz Rodarijeve misli, lahko hranil svojo domišljijo ter jo ustvarjalno uporabljal širil svoje obzorje.
Vzgojitelji in učitelji so po Rodarijevem mnenju tisti, ki prepoznajo in spodbujajo ustvarjalnost posameznega otroka ter oblikujejo tako učno okolje, ki je naklonjeno ustvarjanju Ustvarjalen um namreč neprenehoma dela, sprašuje in odkriva probleme tam, kjer drugi najdejo zadovoljujoče odgovore. Vsak je lahko ustvarjalen, če ne živi v represivni družbi, represivni družini, v represivni šoli ali vrtcu.
Gianni Rodari, italijanski pisatelj, pesnik, osnovnošolski učitelj, novinar in pedagog, se je pred 100 leti, 23. oktobra 1920 rodil v italijanskem mestecu Omegna. Z obsežno produkcijo mladinske književnosti, pretkane z inteligentno romansko hudomušnostjo in humornostjo, v katero vstopajo motivi in teme iz vsakdanjega življenja njegovega časa (mir, vojna, izseljevanje, krivica, neenakost, svoboda …), je veliko je prispeval k prenovi mladinske literature v Italiji. V slovenskem prostoru smo ga spoznali v 60. letih prejšnjega stoletja, ko je Evelina Umek prevedla številna njegova dela.
Od oktobra 2020 so, kljub temu, da je organizatorjem ponagajala epidemija novega koronavirusa, na različnih lokacijah na daljavo organizirali delavnice, simpozij, predstavitve projektov in revije Galeb ter branje Rodarijevih del.
Rodarijeve pravljice se je 24. oktobra 2020 prebiralo v Osrednji knjižnici Srečka Vilharja v slovenščini (Tina Seražin) in italijanščini (Mariagiovanna Toso iz knjižnice Falco Marin iz Gradeža). Branje pravljic se je zaključilo 5. novembra 2020 v Narodni in študijski knjižnici v Trstu.
21. oktobra 2020 je potekal spletni mednarodni znanstveni simpozij, na katerem so organizatorji UP PEF, Gajbla in založba Malinc gostili priznane predavatelje - prof. dr. Vanesso Roghi, prof. dr. Jacka Zipesa, prof. dr. Juana Kruza Igerabideja, spregovorili o Rodarijevem delu, pripovedovanju, otroški literaturi ... Svoje prispevke so na simpoziju predstavili tudi slovenski strokovnjaki, prof. dr. Milena Mileva Blažić (UL PEF), doc. dr. Barbara Baloh in doc. dr. Eda Birsa (UP PEF), Samanta Kobal, (Gajbla), doc. dr. Ana Beguš (UP FHŠ), pridr. prof. dr. Barbara Pregelj (UNG in Založba Malinc) in Francisco Tomsich (urugvajski učitelj s slovenskimi koreninami). Dogodek je povezovala dr. Anja Pirih, goste pa sta v uvodnem nagovoru pozdravila župan MOK Aleš Bržan in dekanja UP PEF prof. dr. Mara Cotič. Prispevki, ki so z različnih zornih kotov osvetlili Rodarijevo delo, življenje in ustvarjalno misel, so vse navzoče nagovorili v širokem spektru tem, ki so se posvečale od aktualnosti Giannija Rodarija, do njegovih vplivov na baskovsko mladinsko literaturo in na slovenski vzgojno-izobraževalni sistem, na ustvarjalno pisanje ter vse do ustvarjalnega pripovedovanja v vrtcu in tvorjenja, pripovedovanja zgodb, ki temeljijo na Rodarijevih metodah in tehnikah, didaktičnih pristopih pri spodbujanju ustvarjalnega pripovedovanja in vizualno-likovne senzibilnosti otrok ter vse do polja ustvarjalnega prevajanja in bralnih strategij. Simpozij je postregel tudi s predstavitvijo dveh samostojnih projektov, ki se na Rodarija vežeta posredno; na eni strani na pripovedovanje – projekt PRINO, na drugi strani pa na programe ustvarjalnega in vključevalnega delovanja posameznikov v družbeno in socialno življenje, ki jih razvijajo v KID PINA.
22. oktobra 2020 so študentje UP PEF in širša javnost spoznali Giannija Rodarija in njegove ustvarjalne pripovedovalske pristope. V interaktivni, spletni, delavniški obliki so spoznali, kaj je pripovedovanje in zakaj človek rad pripoveduje, kako se to kaže v sodobnem svetu ter kaj nam v pripovedovanje nudi oz. pomeni v vrtcu in šoli. Delavnico sta izvedli Samanta Kobal, dramaturginja in gledališka pedagoginja, ter Renata Padovan, vzgojiteljica z dolgoletnimi in bogatimi izkušnjami. V okviru delavnice je potekal natečaj za najboljšo zgodbo z naslovom Naj spregovori tvoja domišljija, v okviru katerega je strokovna žirija izbrala tri (Strigalico Stanko, Škrata Lumpka in Prav posebno sonce) in jih objavila.
23. oktobra 2020 sta Rodarijevo delo osvetlili gostji s Tržaškega. V prostorih društva PiNA je na daljavo potekal pogovor z urednico revije Galeb Alino Carli, ki je predstavila novo rubriko, ki je v reviji pričela izhajati v letošnjem šolskem letu, in je posvečena prav ustvarjalnemu pripovedovanju ter pisanju, ki temelji na Rodarijevih pripovalskih tehnikah in metodah.
Zanimiv in z glasbenega vidika osvetljen pogovor je potekal s profesorico glasbe ter zborovodkinjo Nedo Sancin, ki nas je popeljala od že ponarodele pesmi Ci vuole un fiore, katere avtorstvo podpisujeta Gianni Rodari in Sergio Endrigo, pa vse do zborovskih priredb Rodarijevih pesmi: Alla formica, La filastrocca di Gianni nastala na podlagi pesmi Dopo la pioggia, ki jo je uglasbil priznani skladatelj Orlando Dipiazza, ter pesmi Filastrocca dell'alfabeto in pesmi Gustavo, kateri je glasbeno podobo nadel Guido Coppotelli. Neda Sancin je v svojo predstavitev vključila tudi željo, da bi kdo od sodobnih slovenskih glasbenih ustvarjalcev uglasbil katero od Rodarijevih pesmi v slovenskem jeziku.
(Za)govor ustvarjalnosti se je zaključil 11. in 14. decembra 2020 z izvedbo dveh pripovedovalskih dogodkov, ki sta bili namenjeni otrokom iz Vrtca Koper. Pravljično gledališče – pripovedujemo in ustvarjamo ob Rodarijevih pravljicah (Cesta, ki ni peljala nikamor in O miši, ki je jedla mačke) je otrokom v predprazničnem koron obdobju omogočilo kakovostno preživljanje časa pred ekranom. Spodbudilo je otrokovo aktivno komunikacijo z umetnostjo, torej užitek dialoga z umetnino. Otrok je lahko doživel estetsko pripovedovalsko izkušnjo skozi različne čutne kanale: vidnega, slušnega, kinestetičnega …, ponujena pa mu je bila možnost, da je samostojno uporabil svoj najmočnejši izrazni način (likovni, govorni, glasbeni, gledališki, gibalni ali kakšen drugi) odziva na besedilo. Pripovedovalski dogodek so načrtovale Samanta Kobal, Renata Padovan, dr. Barbara Baloh in dr. Eda Birsa.
Preko doživetega pripovedovanja, ki se je gibalo med pripovedjo in gledališčem, je Samanta Kobal otroke popeljala v svet zgodbe. Pripoved ni vključevala zgolj besed, ampak tudi gibalni in zvokovni okvir, rekvizite, dogajalni prostor, v katerem se je dogodek zgodil, pa je sam po sebi ponujal zanimivo scensko kuliso. Pripovedovalka je v zaključnem delu otroke in zainteresirane odrasle povabila k likovnem in besednem ustvarjanju, v zavetju lastnega doma in v predprazničnem tednu so otroci poslali tudi svoje prve odzive.
Večdnevni dogodki, posvečeni 100-letnici rojstva tega velikega človeka brezmejnih domišljijskih svetov, so nam le malce odstrli vrata v svet, ki je otrokom in mladini v slovenskem prostoru zelo malo znan ali v celoti neznan, a si zasluži biti raziskan in predvsem doživet v vsej svoji polnosti ter ustvarjalni raznobarvnosti. Naj bo (Za)govor ustvarjalnosti odskočna deska za dialog, v katerem bo ustvarjalnost na prvem mestu.
dr. Barbara Baloh
Samanta Kobal, dramaturginja in gledališka pedagoginja
- Kaj je inkluzivna pedagogika?
- Gostovanje doc. dr. Vanje Riccarde Kiswarday na Univerzi v Zagrebu (marec – junij 2019)
- Najdaljšemu športnemu projektu ni videti konca 2019
- Pedagoški Evropski teden mobilnosti 2019
- Podeljena priznanja Pedagoškega inštituta - med prejemniki dr. Marina Volk 2019
- Pisateljica se predstavlja študentom 2019
- Skrivni svet malih zverinic – mikroorganizmi drugače 2019
- Vloga vrtca pri vzgoji otrok prvega starostnega obdobja 2019
- Po 51. letih smo končno dobili prevod dela Pedagogika zatiranih 2019
- Socialni pedagogi s Primorske na Evropski noči raziskovalcev 2019
- Iskanje dialoga med umetnikom in učiteljem 2019
- Dr. Igor Saksida prejel najvišjo nagrado na področju šolstva za leto 2019
- Prevrednotili smo vrednote ob Unescovem svetovnem dnevu filozofije 2019
- Izobraževanje talentov 2019
- Lutkovna delavnica Matije Solceta 2011
- Zaključna konferenca projekta Kulturna zavest in izražanje 2011
- Tomosov blok oživel s študentskim dokumentarnih filmom in razstavo 2019
- Podelitev certifikatov znanja drugi generaciji akademije za poslovni protokol 2019
- Monografija Zgodnje gibalno učenje in poučevanje 2019
- Prvi doktor znanosti na UP PEF 2011
- Talenti prvič na Obali 2019
- Utrinki z brucovanja študentov UP PEF 2011
- Kreativni razcvet Primorske - nov študijski program 2019
- Javna razprava o Beli knjigi 2011
- Primerjava učnih dosežkov in doživljanja šolske klime glede na obliko učne diferenciacije pri matematiki in slovenščini 2013
- Decembrsko pravljično vzdušje na UP PEF 2013
- Zaključek študijskega leta 2013/2014
- 11. Teden UP PEF in 1. ArtPEF 2014
- Predstavitev zaključenih projektov UP PEF in Euro Nobile 2014
- Prvi karierni dan UP PEF 2014
- Manjšinsko šolstvo pred novimi izzivi - Slovenska narodna skupnost v Italiji 2014
- Akademik Ciril Zlobec o ljubezni na Univerzi na Primorskem 2015
- Nagrade in priznanja UP PEF za leto 2015
- Socialni pedagogi v naši družbi 2015
- Študenti UP PEF v decembru razveseljujejo otroke 2015
- Pregled nagrad in priznanj visokošolskih učitejev in sodelavcev ter študentov UP PEF
- Teden UP PEF in dnevi knjige 2016
- Študentke UP PEF otvorile PUF festival 2016
- UP PEF prejela certifikat Evropska točka za nadarjene 2016
- 12. mednarodni znanstveni sestanek "Inovativna učna okolja" 2016
- Pevska zbora UP PEF na reviji Primorska poje 2017
- Socialna prepoznanost in odnos do oseb s posebnimi potrebami v dobi tehnologije 2018
- Po kreativni poti do znanja 2017
- Uspešna mednarodna konferenca »Podjetnostne kompetence šolskih vodstvenih timov« 2016
- Male sive celice, ki so jih sooblikovali visokošolski učitelji z UP PEF, med nominiranci letošnjih Žarometov 2017
- Gostovanje prof. dr. Torstena Fischerja 2016
- Diplomantka Ariela Abraham prejela Pomursko raziskovalno nagrado 2018
- Študentje razvili poklicne kompetence za delo na področju poklicne orientacije in kariernega razvoja OPP 2017
- Poletna šola "Vključevanje učencev priseljencev" 2016
- V Makedoniji izšel prevod monografije dr. Jurke Lepičnik Vodopive 2017
- Priznanja in nagrade Pedagoške fakultete Univerze na Primorskem 2017
- Gostovanje na argentinski radijski oddaji Okence v Slovenijo 2018
- Odprti koprski vrtovi minulo soboto privabili veliko obiskovalcev 2017
- UP FM in UP PEF gostili dekana Pedagoške fakultete Mednarodne univerze v Libanonu 2017
- Prejemnica letošnje desetnice tudi dr. Aksinja Kermauner 2018
- O izobraževanju nadarjenih 2017
- Kako ohraniti slovenščino - z učno igro
- Ranljive skupine na Obali - mreža pomoči!? 2018
- Doživljajski pedagogi na Debelem rtiču 2017
- Prvi roman za lahko branje Cvetje in ogenj avtorice dr. Aksinje Kermauner 2017
- Pedagoška fakulteta sodelovala na 5. festivalu kamišibaj gledališča 2017
- Prvo povezovanje socialnih pedagogov v Obalno-kraški regiji 2017
- Izdaja nove monografije - Večdimenzionalost socialnopedagoških diskurzov 2018
- Predaja poročila strokovne delovne skupine za analizo prisotnosti vsebin računalništva in informatike v programih osnovnih in srednjih šol ter za pripravo študije o možnih spremembah 2018
- Prva PEF olimpijada treh pedagoških fakultet in sprejem zmagovalcev 2017
- Prva magistrica socialne pedagogike na UP PEF 2018
- Mednarodna konferenca Perspektive internacionalizacije visokega šolstva na UP PEF 2017
- Glasbena čarovnija študentov UP PEF 2018
- Izobraževanje v mednarodnem centru Loris Malaguzzi 2018
- Vikend skuštranih čmrljev pod soncem 2018
- S pomočjo mednarodne izmenjave do tesnejšega raziskovalnega, študijskega, umetniškega sodelovanja - primer projekt DIMoT 2018
- Letos podeljenih rekordno število priznanj in zahval UP PEF 2018
- Intervju z Orijano Gregorič: »Z najdaljšim stažem na univerzi«
- Bodoči učiteljici z otroki oživeli vas Smokvica 2018
- Koprski vrtovi ponovno odprli svoja vrata 2018
- Diplomantka UP PEF izdala svojo prvo slikanico 2018
- Podcenjeni negativni trendi povečevanja telesne mase otrok? 2018
- Tudi UP PEF se lahko pohvali s prestižno nagrado za učna gradiva BELMA 2018
- Ugledna mednarodna založba IGI Global izdala znanstveno monografijo 2018
- Inovativno poučevanje in učenje 2018
- Izzivi in priložnosti za inovativne oblike poučevanja in učenja z uporabo IKT 2018
- Utrinki s spoznavnega vikenda Socialnih pedagogov 2018
- Eduka2: Priznavanje izobrazbe in poklicnih kvalifikacij 2018
- R.E.C.: Odnosne in čustvene kompetence v šolah 2018
- Gostovanje dr. Janeza Drobniča v Črni Gori 2018
- Zaposljivost in razvoj kariere 2018
- Revija pedagoških fakultet sprejeta v bazo SCOPUS 2019
- Telesni spomin in gibanje: plesno-gibalna terapija v teoriji in praksi 2019
- Mladi z odločevalci študentskega življenja 2019
- Podelitev certifikatov znanja prvi generaciji Akademije za poslovni protokol 2019
- Teden ŠS UP PEF 2019
- Dr. Janez Drobnič gostuje na Univerzi v Črni gori 2019
- Gostovanje pevskega zbora v Sarajevu 2019
- Nagrajen inovativni študentski projekt, ki približuje umetnost ranljivim skupinam 2019
- Fakulteta odprla svoja vrata 2019
- Socialni pedagogi gostili strokovnjake iz tujine 2019
- Priročnik za čezmejne študente in model za svetovanje 2019
- Nagrajenci Pedagoške fakultete 2019
- Druga številka Novega PEFerona 2019
- Praznovanje Dneva državnosti na festivalu Slovenija na Ohridu 2019
- V vasi Smokvica ponovno zaživel otroški tabor 2019
- Humanitarna akcija od Srca do srca 2019
- Študijske izmenjave iz prve roke 2019
- Sodelovanje UP PEF na mednarodni konferenci o znanosti, poučevanju in učenju 2019
- Poglabljanje znanja na enoletnem programu 2019
- Študentski pedagoški koncert: rap in poezija 2019
- Zagovorništvo predstavljeno študentom Pedagoške fakultete v Kopru 2020
- Mediacija v šoli 2020
- Nenavadna predstavitev študentskega časopisa 2020
- Kako si ustvariti svojo priložnost 2020
- Od črte do črke 2020
- Tudi letos med nagrajenci Prometeja znanosti z UP PEF 2020
- Socialna pedagogika vse močnejša tudi na Primorskem 2020
- Pedagoška fakulteta ponovno razpisala smeri za zavode z italijanskim učnim jezikom 2020
- Nove monografije s področja medpredmetne povezave z matematiko, participacije otrok v vrtcu in pripovedovanja v zgodnjem otroštvu 2020
- Tilen Žbona: Mores Mechanica – Viskoznost vidnega 2020
- Še eno gostovanje v okviru Alumni kluba UP PEF 2020
- Mednarodno odlikovanje Dekliškega pevskega zbora UP PEF 2020
- Poslovni protokol pomemben tudi v kriznih časih 2020
- PEF teater se tudi letos pripravlja 2020
- Zgodnji znaki avtizma 2020
- #karantenazUPom 2020
- Kavč ni zdržal vseh idej 2020
- Mladi pedagoški prostovoljci 2020
- Tudi zagovori zaključnih del so se preselili na splet 2020
- Svetovni dan knjige z UP PEF 2020
- Online info dan: Pomembnost vseživljenjskega učenja in skrb za razvoj kariere 2020
- Erasmus+ izkušnja: Janez gre na sever 2020
- Online info dan: S srcem, z glavo in rokami na socialno pedagogiko 2020
- Delimo terapevtske zgodbe 2020
- Online info dan: Specifičen in plemenit študij inkluzivne pedagogike 2020
- Online info dan: Od Zgodnjega učenja do kakovostne slovenske predšolske vzgoje 2020
- Projekt pripovedovalne strategije med inovacijo in pedagoško prakso 2020
- Predstavitev tipne slike diplomantke UP PEF 2020
- Projekt Boli MeNe 2020
- Diplomant Lovrenc Habe prejemnik priznanja občine Idrija 2020
- Reagiraj! Nisi sama – nisi sam 2020
- Prostovoljci izdelali posebne igrače za otroke z okvaro vida 2020
- Delavnice iz predavalnice za otroke iz socialno ogroženih družin 2020
- SPEKULA 2020, manifest kulturno-umetniških dogodkov
- Nove ugotovitve na področju šolskih praks 2020
- Pedagoško-andragoško izpopolnjevanje 2020
- Učitelji na konferenci predstavili učinkovite učne metode in poudarili pomen povezovanja 2020
- Učinkovite tehnike sproščanja in glasbena terapija za mladostnike 2020
- Projekt pomagal učencem ob vrnitvi v šole 2020
- Tudi letos med prejemniki priznanj Pedagoškega inštituta 2020
- Učinkovito delo s sodelavci ali kako postati boljši vodja?
- Priznanje za kreativno, vizualno podobo 2020
- Poseben prašiček naše diplomantke 2020
- Pomen medpredmetnega poučevanja in povezovanja 2020
- Pandemične lekcije o vzgoji in izobraževanju 2020
- Razvoj pismenosti in učenje jezika za mlade učeče se v neugodnem položaju 2020
- Priznanje za raziskavo o nadarjenih otrocih v zamejstvu 2020
- Med finalisti priznanja Mentor leta 2019
- Praznovanje evropskega dneva jezikov 2020
- Skrivni svet malih zverinic prejel Zlato hruško 2020
- Spoznavanje biodiverzitete morja skozi izkušnjo 2020
- UP PEF v Tednu otroka 2020
- Spoznavne delavnice socialnih pedagogov na Gimnaziji Šiška 2020
- (Za)govor ustvarjalnosti - dogodki ob 100. obletnici rojstva Giannija Rodarija 2020
- Pomen ustvarjalnosti za uspešnost posameznika 2020
- Nov projekt o povezovanju matematike z drugimi predmeti v osnovnih šolah 2020
- Razvoj in aktivnosti socialne pedagogike na Pedagoški fakulteti 2020
- Študentke socialne pedagogike sodelujejo na Mobile Film festivalu 2020
- Svetovni dan filozofije: v času robotov daleč od prave umetne inteligence? 2020
- V. mednarodna znanstvena konferenca Talent Education / Izobraževanje talentov 2020
- Dr. Drobnič glavni urednik revije Specialna in rehabilitacijska pedagogika 2020
- Nagrajeno kakovostno delo dr. Jurke Lepičnik Vodopivec 2020
- Prva fakulteta v Sloveniji pridružena programu MEPI 2020
- Z osebnostjo Primorske obeležili mednarodni dan prostovoljcev 2020
- Z lutkami in kamišibaji razveseljujejo otroke 2020
- Nagrajeno delo študentov in učiteljev ter sodelavcev 2020
- Sodelovanje obrodilo tipanke 2020
- Prof. dr. Mitja Kranjčan pripomogel k sprejetju novega Zakona o obravnavi otrok in mladostnikov s čustvenimi in vedenjskimi težavami in motnjami v vzgoji in izobraževanju 2020
- Sodelovanje v projektu Mala pozornost za veliko veselje 2020
- Zaključek Rodarijevega leta 2020
- Intervju z dr. Tomažem Grušovnikom v Psychology Today 2020
- Otrok v odnosu do sodobnih medijev 2020
- Nova predavanja v okviru projekta Reagiraj! Nisi sama, nisi sam 2021
- Predstavitve študentov z vaj zbrane v priročnik 2021
- Reagiraj: V času epidemije v stiski kar četrtina otrok 2021
- Združena likovna in umetniška področja 2021
- Medkulturna prednost šolanja na daljavo 2021
- Tajni agent na vašem telefonu 2021
- Vloga mediacije v šoli 2021
- Pomoč vrtcem in šolam tudi s strani študentov 2021
- Komentar na novelo Zakona o vrtcih 2021
- SLODRE okrogla miza: obštudijska dejavnost na fakulteti 2021
- Nov Erasmus+ projekt na UP PEF 2021
- Kako se na informativnih dnevih odločiti za pravo smer? 2021
- Erasmus+: Razvoj digitalnih kompetenc za poučevanje z in skozi digitalno tehnologijo
- Erasmus+: Nov način poučevanja po obdobju epidemije novega koronavirusa 2021
- Priporočila za izvajanje gibanja in športa za otroke v času vračanja v vrtce in šole 2021
- Uspešno zaključeni in predstavljeni projekti ŠIPK in PKP 2021
- Diplomantka Lucija Ćirovič o ventrilokvizmu 2021
- Sporočila in povzetki nacionalnega posveta Visokošolsko izobraževanje skozi umetniško izkušnjo 2021
- Reagiraj: Skrb za duševno zdravje 2021