Na študij v Svet

datum: 01.07.2022

kategorija: Za študente

KAM?
Indonezija, Južna Koreja, Kitajska, Kostarika, Kuba, Malezija, Mehika, Tajska, Vietnam … v prav vse naštete destinacije se lahko odpraviš ne samo na potovanje, pač pa tudi na študij.

Združevanje obojega bo pomirilo tvoje starše, hkrati pa bo tebi poleg neverjetnih izkušenj življenja v tujini ter več samostojnosti in poguma, dalo veliko novega tujega akademskega znanja.

KAKO?

Večini je poznan program Erasmus+ preko katerega se lahko v sklopu svoje fakultete odpraviš na študijsko izmenjavo tja, kjer ima fakulteta sklenjeno bilateralno pogodbo. Je tebe kdaj mikalo kam drugam? Kam dlje, v kakšen bolj eksotičen kraj?

Asia Exchange je Finska organizacija, ki mladim omogoča študij po svetu, na več kot 20 različnih fakultetah. Organizacija ima s tujimi fakultetami sklenjena raznolika partnerstva, zato prav vsakdo lahko najde program, ki mu ustreza. Na izbiro so poletne šole, študijski semester v tujini (za tiste študente, ki imajo status študenta doma), celotni študijski program v tujini (dodiplomski in magistrski študij) ter sobotno leto (ang. gap year), kjer ni potrebno, da si v Sloveniji vpisan na fakulteto, ali da imaš v tistem letu status študenta.

__lanek1.jpgMogoče nisi uspel narediti enega izpita, na katerega rok moraš čakati celo naslednje leto? Ali pa si želiš le malo novih avantur, in drugačnega znanja preden se zaposliš?

Sama sem izbrala opcijo enega študijskega semestra na Udayana Univerzi na otoku Bali v Indoneziji. Izbrala sem si mednarodne predmete kot so Mednarodno gospodarsko pravo, Mednarodno pravo človekovih pravic, Globalni marketing in začetni tečaj Indonezijščine. Vsi predmeti (razen indonezijščine) so bili predavani v angleščini.

Izkušnja življenja na drugi celini je bila zame izjemno prijetna. Indonezija je država tisočerih otokov, neskončnih plaž s popolnimi valovi za surfanje, čudovitimi koralnimi grebeni za potapljanje, vulkani za treking, plantažami riža, kave in čaja, ter številnimi sočnimi tropskimi sadeži, ki so prava poslastica za zajtrk ali malico.  Domačini so izjemno prijazni in dobrosrčni, ter vedno pripravljeni pomagati. Nekateri deli otoka Bali so sicer prenatrpano turistični, toda kljub temu, ko v nekaj mesecih tudi sam postaneš bolj domač, hitro odkriješ tiste neokrnjene kotičke tropskih gozdov in divjih samotnih plaž. Izven turistične sezone, v bolj deževnih mesecih pa je tudi otok bolj prazen in umirjen.

Tekom študijski počitnic in ob vikendih se z skuterjem in trajektom brez večjih težav lahko odpraviš raziskovat tudi druge otoke. Sama sem uspela raziskati otok Java, Nusa Penida, Lombok, Sumbawa, Mojo, Nacionalni park Komodo in Flores.

Ker življenje v Indoneziji ni pretirano drago, če živiš podobno kot domačini – torej, da se prehranjuješ v lokalnih restavracijah, hrano kupuješ na tržnici in bivaš v tradicionalni hiši, sem tekom študijskega semestra uspela privarčevati prihranke, ki sem jih imela od študentskega dela v Sloveniji in se po zaključku študija odpravila obiskat tudi prijatelja v Singapur (spoznala sva se v Indoneziji), s šotorom in na avtoštop pa sem se za nekaj časa podala tudi Avstralijo, saj je severni del države geografsko zelo blizu Indoneziji. Pot domov sem si izbrala tako, da sem nekaj dni ostala v Bangkoku in sproti obiskala še to izjemno zanimivo Tajsko mesto.

__lanek2.jpg
Priložnosti kot so Erasmus+ in Asia Exchange se resnično splača izkoristiti, saj boš poleg akademskega znanja pridobil tudi prijatelje iz celega sveta, s katerimi lahko ohranjaš stike tudi kasneje, izboljšal boš znanje angleščina in se naučil še kakšnega novega jezika.

 
Na spletni strani https://asiaexchange.org/ si lahko ogledaš trenutno ponujene programe različnih fakultet, kako pridobiti študijsko vizo, najti bivališče in podobno.

Ker pa je večina programov v tujini plačljivih, si lahko podrobneje prebereš tudi kako dobiti šolnino.

Tovrstna izkušnja bo vsekakor dober doprinos za kasnejše iskanje zaposlitve.


Dijana Čataković

__lanek3.jpg

 

icon open book

Novice

23. apr. | Novice

Razstava študentov Inštituta za vizualno kulturo Univerze Nyiregyhaza

Od 22. aprila 2024 v novih prostorih na Čevljarski ulici v Kopru gostimo razstavo študentov Inštituta za vizualno kulturo Univerze Nyiregyhaza

23. apr. | Novice

Vabilo na preizkusno predavanje dr. Doza

Obveščamo vas, da bo imel dr. Daniel Doz, kandidat za izvolitev v naziv visokošolski učitelj – docent za področje Didaktika matematike in znanstveni naziv znanstveni sodelavec v četrtek, 9. maja 2024, ob 10. uri.

22. apr. | Novice

Ob svetovnem dnevu knjige: branje z najmlajšimi se začne z objemom čez rame

UP PEF in Osrednja knjižnica Srečka Vilharja Koper sta v ponedeljek, 22. aprila 2024, gostili italijansko otroško pisateljico Eliso Mazzoli in urednico Anito Molino, ki sta v okviru svetovnega dneva knjige in mladinske književnosti spregovorili o ključni vlogi otroške literature pri razvoju otrokove osebnosti in sposobnosti. Teden pred tem pa je dr. Barbara Baloh z UP PEF predstavila pomen slikanic brez besedila.

icon arrow more

Dogodki