Enakost spolov je zakon: ustvarjamo enako družbo za vse

Dne: 19.01.2024

Kraj: Koper

Vabimo vas, da se 19. 1. 2024 ob 9.30, v Predavalnici 5 na UP PEF, udeležite forumske predstave v okviru projekta "Enakost spolov je zakon: ustvarjamo enako družbo za vse", ki ga vodi Mirovni inštitut. Predstavo bo izvedel KUD Transformator.

Na dogodek se lahko prijavite prek obrazca https://forms.gle/QHCDMFvEgrE61y669, tako da bomo predhodno seznanjeni s številom udeleženih.

V spodnjih vrsticah sta predstavljena podrobnejša opisa predstave in projekta.

Vabljene_i.

dr. Marko Gavriloski Tretjak

Opis predstave:

**Forumska predstava je predstava, v kateri igralci odigrajo kratek prizor, v katerem je jasno prikazana oseba, ki je zatirana, in oseba, ki zatira. Tehnika sloni na improvizaciji igralcev in gledalcev v enem (gled-igralcev). Gled-igralci odigrajo svoje predloge za soočanje s situacijo in jo fizično pokažejo na odru. Temu sledi diskusija o resničnosti intervencije in realni možnosti predlagane situacije, prizor pa se ponavlja večkrat z različnimi intervencijami. V forumskem gledališču most in kontakt med gledalci in igralci vzpostavlja moderator – džoker, ki gledalce spodbuja k aktivni participaciji, diskusiji in premisleku. V tej tehniki se z gledališkim orodjem obravnava možnosti za družbene spremembe – gre za refleksijo realnosti in vajo za akcijo v prihodnje v situacijah v življenju.

Opis projekta:

KUD Transformator prek gledališča in skupine Magdalene Krivopete, s članicami že več let naslavlja problem spolnega nasilja in neenakosti med spoli ter o tem ozavešča med mladimi in v družbi. V Sloveniji je spolno zlorabljena vsaka peta deklica in vsak sedmi deček, policiji pa je prijavljena komaj desetina primerov. Tudi študentke in študenti poročajo o spolnem nasilju, ki ga uradno ne prijavijo. To kaže na premajhno družbeno ozaveščenost in posledično normalizacijo spolnega nasilja v slovenski družbi. Ker se to kaže tudi na sodiščih in v medijskem poročanju, preživele_i spolnega nasilja ostajajo tiho, saj na podporo bližnjih, javnosti in države ne morejo računati. S tem se nadaljujejo neznanske duševne in življenjske stiske, iz generacije v generacijo pa se v družbi nadaljuje tudi spolno nasilje.

Z interaktivnimi gledališkimi predstavami o spolnem nasilju, ki temeljijo na resničnih zgodbah, bomo gostovale_i po slovenskih in hrvaških srednjih šolah ter fakultetah in pridobile_i predloge mladih za spremembo ali dopolnitev zakonodaje. To nam bo omogočila posebna gledališka tehnika, imenovana zakonodajno forumsko  gledališče. Njihove učinke v obeh državah bo raziskal Mirovni inštitut. Zasnovale_i bomo novo zakonodajno predstavo na osnovi (sodobne) Antigone. Z Radiem Marš bomo dodatno ozaveščale_i s serijo podcastov, ki bodo poglobljeno in etično raziskovali spolno nasilje v Sloveniji. Vse aktivnosti bomo prepletle_i v ozaveščevalno kampanjo, javno konferenco z nevladnicami_ki, odločevalci_kami in mediji ter orodja za izobraževalke_ce z navodili.

S tem želimo podpreti preživele spolnega nasilja v naši družbi in val njihovega poguma pri kaznivem preganjanju zaradi odtujitve njihovih teles. Mlade med 14-18 let, študente in širšo javnost želimo ozaveščati, da bodo preživele spolnega nasilja lahko podprle_i tako na ravni posameznice_ka kot družbe. Z načinom in pristopom medijskega poročanja želimo širiti pogum med preživelimi, vse udeležene pa spodbuditi k skupnemu reševanju družbenega problema in k skupnemu oblikovanju demokratičnih zakonodajnih predlogov. Nenazadnje z njimi želimo vplivati tudi na zakonodajo, pospešiti zmanjševanje spolnega nasilja v Sloveniji ter povečati družbeno pozornost in zavedanje o razsežnostih problema.

Zaključek prvega mednarodnega tedna UP PEF

Ta teden, od 22. do 26. aprila 2024, je na fakulteti potekal Mednarodni teden UP PEF, ki je bil organiziran v okviru praznovanja 50. obletnice Pedagoške fakultete v Kopru.

Predstavitev kandidata za dekana, izr. prof. dr. Tomaža Grušovnika

Obveščamo vas, da bo predstavitev kandidata za dekana UP PEF, izr. prof. dr. Tomaža Grušovnika, potekala v torek, 7. maja 2024, ob 13.30 v Predavalnici št. 2 (P2 – 1. nadstropje).