Projekt Začuti Novo Gorico

datum: 18.12.2022

Študenti 2. letnika Inkluzivne pedagogike na Univerzi na Primorskem rednega programa smo se pod mentorstvom profesorice dr. Mateje Maljevac, izvajalke predmeta Metode dela s slepimi in slabovidnimi, podali v projekt, kjer želimo približati mesto Nova Gorica osebam s slepoto in slabovidnostjo, kot tudi vsem, ki si želijo Novo Gorico spoznati na drugačen način.

V sodelovanju z Davidom Kožuhom, kustosom pedagogom Goriškega muzeja, in Igorjem Miljavcem, predsednikom Medobčinskega društva slepih in slabovidnih Nova Gorica, bomo iz lego kock izdelali tipno maketo mesta. Gre za spoznavanje pomembnih delov mesta skozi veččutno sprejemanje informacij. To izkušnjo bodo lahko pridobili obiskovalci Goriškega muzeja, kjer bo maketa razstavljena.

Posnetek_zaslona_2022-12-18_101442.png

V projekt je vključenih 21 študentov, zato smo se razdelili v manjše skupine in prav vsaka ima zelo pomembno vlogo, saj bomo le skupaj lahko ustvarili celoto. Prva skupina, katere članice so Lorber Julijana, Merc Anja in Šumić Lejla, bo tako skrbela za nabavo lego kock in osnovnih ter vezanih plošč. Druga skupina, ki jo sestavljajo Forjan Valentina, Kolonjak Sara, Razingar Janja in Zaman Eva, bo izdelala maketo mesta. Tretja skupina, v kateri delujejo Hiti Ina, Knap Maruša, Tomažič Nina in Voglar Neli, bo posnela avdiodeskripcijo. Četrta skupina, katere del so Brigelj Urška, Friškovec Neti, Kuzma Luka in Ložak Eva, bo prilagodila tekste opisa izbranih stavb v brajico in povečan tisk. Peta skupina, katere članice so Balas Vendi, Kozjek Vita in Žemva Manja, bo poskrbela za izbor različnih tipno zanimivih materialov, ki bodo izdelku dali dodatno čutno vrednost. Šesta skupina, katero sestavljajo Kalina Urška, Kovšca Urška in Rozman Monika, pa ima povezovalno nalogo in vlogo promotorjev.

Velikokrat v družbi slišimo vprašanje: “Zakaj je potrebno prilagajanje okolja osebam s posebnimi potrebami?” a že vprašalnica “zakaj” je problematična, saj nas vodi k razmišljanju o razlogih in argumentiranju le-teh. Nam, študentom drugega letnika programa Inkluzivne pedagogike na Primorski Univerzi v Kopru, pa se zdita na tem mestu bolj primerni vprašalnici “kaj” in predvsem “kako”, saj vodita v proaktivno delovanje in iskanje rešitev ter idej za boljše vključevanje oseb s posebnimi potrebami v širšo družbo. V Sloveniji živi približno osem do deset tisoč oseb s slepoto in slabovidnostjo, ki si prav tako kot vsi ostali želijo vstopati v družbo, katere del so, poleg tega pa je to tudi njihova pravica.

V sodelovanju z Medobčinskim društvom slepih in slabovidnih Nova Gorica in Goriškim muzejem bomo prej omenjeni študentje pripravili posebno doživetje, ki ga boste lahko raziskovali na drugačen način, z različnimi čutili. Izdelek bo tako informativen za osebe s slepoto in slabovidnostjo, poleg tega pa zanimiva izkušnja za videče, saj jih bo popeljal v zaznavanje informacij na višjem nivoju, na način doživljanja sveta oseb s slepoto in slabovidnostjo.

Študenti 2. letnika Inkluzivne pedagogike, redni študij, generacija 2023

Kontaktne osebe:

Igor Miljavec

Predsednik Društva MDSS Nova Gorica

Pooblaščenec Lions klubov Slovenije za pomoč slepim in slabovidnim

GSM: 041 485 430

David Kožuh

višji kustos pedagog

GSM: 051 354 301

Dr. Mateja Maljevac

Izvajalka predmeta Metode dela s slepimi in slabovidnimi

Urška Kovšca