Mednarodni teden UP PEF

datum: 13.03.2024

UP PEF vljudno vabi kolege s partnerskih univerz na Mednarodni teden (Erasmus+ Staff Exchange Week), ki bo potekal od 22. do 26. aprila 2024 v Kopru.

Glavni cilj tega dogodka je razširiti in okrepiti sodelovanje, izmenjati znanje in dobre prakse z našimi partnerskimi institucijami iz držav programa Erasmus+ KA131 in partnerji mednarodne kreditne mobilnosti KA171. Letošnja tema je "Contemporary perspectives on exchange mobility".

Visokošolske učitelje in sodelavce (mobilnost STA) ter strokovne sodelavce (mobilnost STT) prosimo, da se obrnejo na Mednarodno pisarno UP PEF na .

Prosimo, upoštevajte, da uspešna prijava še ne pomeni, da boste avtomatično sprejeti. Prijave se bodo sproti ocenjevale, s prijavljenimi kandidati pa bomo stopili v stik postopoma.

Sprejeti bodo lahko največ trije udeleženci iz iste organizacije.

Rok za prijavo je 12. april 2024. V primeru zapolnitve prostih mest se bo spletni prijavni obrazec zaprl že prej.

Mednarodni_teden_UP_PEF_pop.jpg

***

Faculty of Education, University of Primorska (SI KOPER03) kindly invites colleagues from Partner universities to our Erasmus+ Staff Exchange Week, taking place from 22 to 26 April 2024 in Koper (Slovenia).

The main objective of this event is to widen and strengthen cooperation, exchange know-how, good experiences

and practices with our Partner Institutions from Erasmus+ KA131 programme countries and KA171 international credit mobility partners. This year topic is »Contemporary perspectives on exchange mobility.

Teachers (STA mobility) and International Officers (STT mobility) are kindly asked to contact the UP PEF International Office at maja.vidmar@upr.si.

The online registration form is available here.

Please, keep in mind that successful registration does not automatically mean that you will be accepted. The registrations will be evaluated on an ongoing basis and the applicants will be contacted gradually.

A maximum of 3 participants per the same sending organisation will be accepted.

The registration deadline is 12 April 2024. However, in case the capacity is fulfilled, the online registration form will be closed earlier.