Gostujoča predavanja strokovnjakov iz prakse
datum: 13.03.2025
kategorija: Novice
V mesecu februarju in marcu sta izr. prof. dr. Eda Birsa in izr. prof. dr. Barbara Kopačin gostili tri gostujoča predavanja strokovnjakov iz prakse.
1. Predavanje: "Strokovna in pedagoška usposobljenost strokovnih delavcev v vzgoji in izobraževanju"
Prvo predavanje je potekalo 28. februarja 2025 ob 16. uri v veliki predavalnici Pedagoške fakultete. Predaval je gospod Simon Dražič, ravnatelj Osnovne šole Šmarje pri Kopru. V svojem predavanju je poudaril pomen strokovne in pedagoške usposobljenosti učiteljev ter njihovega nenehnega strokovnega razvoja. Izpostavil je ključne kompetence, ki so nujne za kakovostno poučevanje, in delil primere dobrih praks z lastnih izkušenj.
Udeleženci so pridobili dragocen vpogled v proces profesionalnega razvoja in izzive, s katerimi se srečujejo učitelji v sodobnem šolskem okolju. Predavanje je spodbudilo razpravo o pomenu stalnega strokovnega izpopolnjevanja in prilagajanja pedagoških pristopov.
2. Predavanje: "Vloga ravnatelja in inkluzija v osnovni šoli"
Drugo predavanje je potekalo 7. marca 2025 ob 16. uri in ga je izvedel mag. Marko Strle, vodja Šole za ravnatelje, ki deluje v okviru Zavoda RS za šolstvo. Osrednja tema je bila vloga ravnatelja pri spodbujanju inkluzije v osnovni šoli.
Predavatelj je osvetlil pomen vključevanja otrok s posebnimi potrebami v redne osnovnošolske programe in predstavil konkretne strategije za uspešno udejanjanje inkluzivne prakse. Poudaril je ključno vlogo ravnatelja kot vodje in podpornika pedagoškega osebja pri ustvarjanju spodbudnega učnega okolja za vse učence.
Predavanje je študentom omogočilo poglobljen vpogled v sodobne izzive inkluzivnega izobraževanja ter pomembnost medsebojnega sodelovanja med učitelji, ravnatelji in starši pri zagotavljanju kakovostnega izobraževanja za vse učence.
3. Predavanje: "Nacionalno preverjanje znanja – iz teorije v prakso"
Tretje gostujoče predavanje je prav tako potekalo 7. marca 2025 ob 17. uri. Izvedla ga je gospa Tarin Turk Cink, podravnateljica Osnovne šole Milojke Štrukelj v Novi Gorici. V svojem predavanju je podrobno predstavila postopek nacionalnega preverjanja znanja (NPZ) in njegov vpliv na učence, učitelje ter šolsko prakso.
Poseben poudarek je namenila praktičnim vidikom priprave in izvedbe NPZ ter analizi rezultatov, ki služijo kot orodje za izboljšanje učnega procesa. Študenti so pridobili dragocene informacije o organizaciji, izvedbi in pomenu NPZ ter se seznanili z izzivi, ki spremljajo ta proces v praksi.
Vsem trem predavateljem se iskreno zahvaljujemo za njihovo sodelovanje in dragocen prispevek k izobraževanju bodočih učiteljev. Njihova predavanja so študentom omogočila neposreden stik s prakso in poglobljen vpogled v aktualne izzive izobraževalnega sistema.
Dogodki
14. maj. | Dogodek Koper
KARIERNI SEJEM UP 2025
15. maj. | Dogodek Koper