Inavguracijsko predavanje: Pomen skrbi za duševno zdravje pedagoških delavcev

Dne: 27.01.2023

Kraj: Koper

Inavguracijsko predavanje prof. dr. Petre Dolenc z naslovom "Pomen skrbi za duševno zdravje pedagoških delavcev", bo v petek , 27. 01. 2023, ob 11:00, v predavalnici P1, v prostorih Univerze na Primorskem, Pedagoške fakultete.

Prof. dr. Petra Dolenc je zaposlena na UP PEF za področje Psihologija razvoja in učenja. V okviru dodiplomskih in podiplomskih študijskih programov poučuje predmete Razvojna psihologija, Pedagoška psihologija, Psihologija osebnosti, Razvojno - psihološki vidiki zgodnjega učenja in Izbrane vsebine pozitivne psihologije v edukaciji. Vseskozi sodeluje pri izvedbi psiholoških predmetov na nekaterih študijskih programih UP FVZ in UP FHŠ. Raziskovalno se usmerja v preučevanje pomena različnih psihosocialnih in čustveno-osebnostnih dejavnikov razvoja in učenja pri otrocih in mladostnikih. Posveča se tudi preučevanju psiholoških vidikov telesne aktivnosti, predvsem odnosu med telesno vadbo in duševnim zdravjem ter psihološkim blagostanjem otrok in mladostnikov ter odraslih.

Problematika duševnega zdravja na delovnem mestu predstavlja v zadnjem času vse pomembnejše področje raziskovanja. Sodobni način dela in življenja namreč postavljata pred zaposlene vse večje tveganje za njihovo zdravje in blagostanje. Pedagoški poklici, podobno kot drugi poklici, ki vključujejo skrb, pomoč in odgovornost za druge ljudi ter intenzivne socialne odnose, prinašajo povečano ranljivost za pojav težav v duševnem zdravju. Ugotovitve kažejo, da se intenzivni kronični stres pri pedagoških delavcih povezuje s pogostejšimi psihosomatskimi simptomi, višjo ravnjo anksioznosti in depresivnosti, pojavom izgorelosti, težavami v telesnem zdravju, z upadom zadovoljstva pri delu, s slabšo kakovostjo in učinkovitostjo dela ter s povečano možnostjo za opustitev poklica. Ob upoštevanju sodobne paradigme dvojnega kontinuuma duševnega zdravja je ključnega pomena, da pri promociji duševnega zdravja zaposlenih v vzgoji in izobraževanju izpostavimo ne le dejavnike tveganja, temveč predvsem varovalne dejavnike, ki omogočajo ohranjanje in izboljšanje posameznikovega psihološkega blagostanja ter zmanjšujejo tveganja za težave v duševnem zdravju. Predstavljeni bodo nekateri lastni raziskovalni izsledki s področja obravnavane tematike, prav tako bodo nakazane potrebe po nadaljnjem, poglobljenem proučevanju različnih vidikov duševnega zdravja pri pedagoških delavcih.

Predstavitev kandidata za dekana, izr. prof. dr. Tomaža Grušovnika

Obveščamo vas, da bo predstavitev kandidata za dekana UP PEF, izr. prof. dr. Tomaža Grušovnika, potekala v torek, 7. maja 2024, ob 13.30 v Predavalnici št. 2 (P2 – 1. nadstropje).

Razstava študentov Inštituta za vizualno kulturo Univerze Nyiregyhaza

Od 22. aprila 2024 v novih prostorih na Čevljarski ulici v Kopru gostimo razstavo študentov Inštituta za vizualno kulturo Univerze Nyiregyhaza

Vabilo na preizkusno predavanje dr. Doza

Obveščamo vas, da bo imel dr. Daniel Doz, kandidat za izvolitev v naziv visokošolski učitelj – docent za področje Didaktika matematike in znanstveni naziv znanstveni sodelavec v četrtek, 9. maja 2024, ob 10. uri.