Razredni pouk
Pedagoška psihologija s prakso
Osnovni podatki o predmetu
1. Ime predmeta: PEDAGOŠKA PSIHOLOGIJA S PRAKSO
2. Koda predmeta:
3. Nosilec predmeta: doc. dr. Petra Dolenc
4. Število ECTS kreditnih točk: 8
5. Učni jezik: slovenski
Podatki o umeščenosti predmeta
6. Študijski program: razredni pouk
7. Stopnja študijskega programa: Univerzitetni študijski program 1. stopnje
8. Obvezni ali izbirni predmet: obvezni
9. Letnik: 2.
10. Semester: 4.
11. Študijska smer:
12. Steber programa:
Obveznosti
13. Oblike neposredne pedagoške obveznosti (kontaktne ure):
| Oblika izvedbe | Število ur | Število KT | Izvajalec |
| predavanja (P) | 45 | 2 | učitelj |
| seminar (SE) | 15 | 0,5 | učitelj ali sodelavec |
| seminarske vaje (SV) | 15 | 0,5 | sodelavec |
| laboratorijske vaje (LV) | 15 | 0,5 | sodelavec |
| nastopi, pedagoška praksa (N) | 15 | 0,5 | sodelavec |
| SKUPAJ | 105 | 3,5 |
Od 10 % do 50 % KU je mogoče izvajati v obliki e-izobraževanja.
14. Samostojno študentovo delo:
| Oblika aktivnosti | Število ur | Število KT |
| projektna naloga (portfolio) (PN ) | 45 | 1,5 |
| študij literature in virov (ŠL) | 45 | 1,5 |
| priprava na izpit in izpit (PI) | 45 | 1,5 |
| SKUPAJ | 135 | 4,5 |
Cilji in kompetence
15. Predznanje, ki ga mora imeti študent:
- Vpis v letnik.
- Portfolijo, pripravljen po zahtevah predmeta, je pogoj za pristop k izpitu.
16. Učni cilji predmeta in kompetence:
- Poznavanje, razumevanje in fleksibilna uporaba znanja in procesov pedagoške psihologije pri svojem učenju in pri poučevanju učencev.
- Organiziranje aktivnega in samostojnega učenja, usposabljanje učencev za učinkovito učenje.
- Motiviranje učencev, spodbujanje razvoja in oblikovanje zdrave učne samopodobe.
- Prepoznavanje razlik med učenci, njihovih individualnih potreb ter učnih posebnosti.
- Preverjanje in ocenjevanje znanja in dosežkov učencev ter oblikovanje povratnih informacij.
- Sodelovanje v timu z vzgojiteljico/učiteljico, z drugimi strokovnimi delavci in komunikacija s starši.
- Refleksija in izboljševanje kakovosti lastne prakse.
Vsebina predmeta in literatura
17. Opis vsebine:
- Učenje, zakonitosti, izhodišča za poučevanje. Razmerje med procesom poučevanja in učenja.
- Pomnjenje in pozabljanje. Transfer.
- Dejavniki uspešnega učenja, interakcijsko delovanje, kontekstna perspektiva.
- Sposobnosti, koncept mnogoterih inteligentnosti, učna uspešnost in izkoriščanje intelektualnih zmožnosti. Kognitivni stili, pomen in delovanje v procesu učenja. Učne strategije, posebnosti učenja posameznih šolskih predmetov; metakognitivne strategije v funkciji uravnavanja učenja, učitelj in njegove možnosti (ter obveznosti) za oblikovanje in uporabo učinkovitih učnih strategij.
- Motivacija in delovanje v procesu učenja, pomen samopodobe, pripisovanj in pričakovanj na učno motivacijo. Učitelj - vpliv na učno motivacijo in oblikovanje motivacijskih vzorcev.
- Razredna interakcija, mreža (model) razredne komunikacije. Spretnosti poučevanja, poučevanje kot proces odločanja, spretnosti vodenja (razredni management), timsko delo.
- Preverjanje in ocenjevanje znanja, preverjanje v funkciji usmerjanja zapomnitve.
- Spremembe v paradigmi preverjanja znanja, poudarek na formativnem in diagnostičnem preverjanju znanja.
- Psihološke posebnosti posameznih oblik preverjanja in ocenjevanja znanja; kriteriji, subjektivne napake. Opisno ocenjevanje. Notranje in uvajanje zunanjih (eksternih) oblik preverjanja in ocenjevanja znanja.
18. Literatura:
a. Osnovna literatura:
- Juriševič, M. (1999). Spodbujajmo razvoj zdrave otrokove samopodobe v začetku šolanja. Ljubljana: Tempus Respect in Pedagoška fakulteta.
- Marentič - Požarnik, B. (2000). Psihologija učenja in pouka. Ljubljana: DZS.
- Razdevšek - Pučko, C. (1999). Opisno ocenjevanje. Ljubljana: Tempus Respect in Pedagoška fakulteta.
- Razdevšek - Pučko, C. (2007). Učenje in motivacija (interno študijsko gradivo). Ljubljana: Pedagoška fakulteta.
- Razdevšek - Pučko, C. (2007). Preverjanje in ocenjevanje znanja (interno študijsko gradivo). Ljubljana: Pedagoška fakulteta.
b. Dodatna literatura:
- Buzan, T. (2004).Delaj z glavo. Izkoristimo možnosti uma z uporabo miselnih vzorcev. Ljubljana: MK.
- Juriševič, M. (1999). Samopodoba šolskega otroka. Ljubljana: Pedagoška fakulteta v Ljubljani.
- Marentič - Požarnik, B., Magajna, L. in Peklaj, C. (1995). Izziv raznolikosti. Nova Gorica: Educa.
- Russel, P.(1986). Knjiga o možganih. Ljubljana: Državna založba Slovenije.
- Woolfolk, A. (2002). Pedagoška psihologija. Ljubljana: Educy.
19. Predvideni študijski dosežki:*
Študent:
- pozna in razume psihološke zakonitosti vzgojno-izobraževalnega dela;
- pozna in razume psihološke zakonitosti procesa učenja, še posebej v odnosu učenje-poučevanje in zna v skladu s temi zakonitostmi ter v povezavi s spoznanji razvojne psihologije ter specialnih didaktik organizirati učne situacije, ki zagotavljajo učenje v pogojih aktivne vključenosti učencev;
- razume interakcijsko delovanje dejavnikov, ki vplivajo na uspešnost učenja;
- pozna in uporablja učne strategije za samouravnavanje lastnega učenja;
- razume posebnosti učnih strategij, jih zna predstaviti učencem in jim pomagati pri izboru najbolj učinkovitih strategij;
- pozna psihološke dimenzije postopkov preverjanja in ocenjevanja znanja, razume nujnost formativnega preverjanja in ga zna organizirati;
- pozna temeljne značilnosti in načela opisnega ocenjevanja znanja in zna na tej podlagi oblikovati opisno oceno pri posameznih predmetih (področjih) na razredni stopnji;
- reflektira in kritično ovrednoti različne (lastne in opazovane) pedagoške izkušnje;
- proaktivno in kritično spremlja in reflektira aktualno šolsko dogajanje in zna oblikovati portfolijo za namene lastnega učenja in zna načela za pripravo portfolija predstaviti učencem in jim pomagati pri oblikovanju portfolija.
Oblike in metode poučevanja, učenja ter ocenjevanja
20. Metode poučevanja in učenja:
- predavanja z aktivno udeležbo študentov (razlaga, diskusija, vprašanja, primeri, reševanje problemov, ekskurzija);
- seminarske vaje, v vsebinski povezavi s pedagoško prakso (refleksija učnih izkušenj s pedagoške prakse, projektno delo, timsko delo, metode kritičnega mišljenja, diskusija, sporočanje povratne informacije, socialne igre);
- eksperimentalne vaje, ki temeljijo na izkušenjskem, sodelovalnem in problemskem učenju (samostojno učenje, metoda progresivnega podvajanja, diskusija;
- razlaga, opazovanje, timsko delo, študija primera, metode kritičnega branja in pisanja, igra vlog, sodelovalno učenje, portfolijo, evalvacija, samoocenjevanje);
- individualne in skupinske konsultacije (diskusija, razlaga);
- oblikovanje portfolija in samostojen študij (samoopazovanje, samouravnavanje, refleksija, samoocenjevanje, strategije samouravnavanega učenja);
- praktično - pedagoško usposabljanje v osnovni šoli (hospitacija, pedagoška praksa).
21. Načini preverjanja in ocenjevanja znanja:
- Portfolijo s poročili seminarskega dela in vaj (30 %) , pisni izpit (60 %), ustni razgovor (10 % ocene).
Pogoji in viri
22. Delitev na skupine:
Delitev je v skladu z veljavnimi normativi.
23. Potrebni materialni viri za izvedbo predmeta:
Potrebna je standardna učilnica z IKT opremo.
24. Potrebni človeški viri za izvedbo predmeta:
- 1 habilitiran visokošolski učitelj za področje pedagoška psihologija in
- 1 habilitiran visokošolski sodelavec za področje pedagoška psihologija.
Evalvacija
25. Metode in oblika evalvacije:
- sprotne evalvacije študentov;
- samoevalvacija.
Učni načrt pripravila: izr. prof. dr.Cveta Razdevšek-Pučko
Novice
1. jun. | Novice
Uspešno izveden jubilejni 10. lutkovni PEF FEST
V sredo, 28. maja 2026, je v Lutkarnici Mednarodnega centra za lutkovno umetnost v Kopru potekal jubilejni 10. lutkovni PEF FEST, katerega letošnja organizatorica je bila Pedagoška fakulteta Univerze na Primorskem pod vodstvom izr. prof. Jelene Sitar Cvetko. Festival je tudi letos povezal študente in mentorje treh slovenskih pedagoških fakultet: Pedagoške fakultete Univerze na Primorskem, Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru in Pedagoške fakultete Univerze v Ljubljani.
1. jun. | Novice
Vabilo na medgeneracijski likovni natečaj Mostovi generacij: "Prihodnost skozi naše oči"
V svetu, ki hiti in se ne zna ustaviti, so najdragocenejša umetnost prav trenutki, ko se otroška radovednost in razigranost srečata z mladostno zagnanostjo in modrostjo ter mirnostjo starejših generacij. Zato vas vabimo, da se za trenutek ustavite, odprete svoja srca, pripravite pripomočke za ustvarjanje in skupaj ustvarite nekaj dragocenega.
29. maj. | Novice
Izvedeni strokovno-izkustveni izobraževanji SciMaG: didaktične igre in pripomočki za delo
V okviru Erasmus+ projekta SciMaG – Science & Math Educational Games from Preschool to University (vodja projekta: doc. dr. Hudovernik) sta bili izvedeni dve strokovno-izkustveni izobraževanji, namenjeni spoznavanju, preizkušanju in oblikovanju didaktičnih iger ter didaktičnih pripomočkov za delo z učenci.
Dogodki
28. maj. - 2. jun. | Dogodek Koper
Predavanja v okviru projekta PUŠ: Skupaj za rastoče branje
3. jun. | Dogodek Koper
V poezijo ujet Kosovelov mali VELIKI svet
23. okt. | Dogodek Koper